CNC – Rodzaje usług i zastosowanie w przemyśle

Obróbka skrawanie – toczenie CNC

Współczesny przemysł wysokich technologii został zdominowany przez obrabiarki CNC (w skład których zaliczamy zarówno tokarki jak i frezarki). Dzięki zastosowaniu wysoko precyzyjnego sterowania komputerowego, jest możliwe osiągnąć dokładności rzędu 0,01mm wykonywanych elementów.

Gdzie znajdują zastosowanie tokarki CNC?

Wszędzie tam gdzie wymagane jest wykonanie bardzo precyzyjnych elementów o osiowej symetrii, tz. powstających z walca tam sprawdza się toczenie cnc. Dobrym przykładem będzie chociażby produkcja tłoków silnika czy elementów centrujących przeniesienia napędów w maszynach przemysłowych.

Jak wygląda toczenie CNC?

Po wgraniu do komputera schematu wykonywanego elementu i jego transformacji na język oprogramowania maszyny, mocuje się w uchwycie roboczym walec o średnicy lekko większej od maksymalnej średnicy wykonywanego elementu. Następnie materiał wprawiany jest w ruch, a głowica z ostrzem tokarskim przemieszcza się wzdłuż zaprogramowanej trasy, frezując materiał. Niekiedy, konieczna jest zmiana ostrzy w czasie toczenia cnc, zarówno w związku z ich tępieniem się jak i koniecznością użycia innego kształtu / wielkości.

Jakie materiały można toczyć?

Wszystkie rodzaje stali, zarówno niklowych, czarnych jak i nierdzewnych czy tytanowych. Większość tworzyw sztucznych, a także niektóre materiały naturalne jak chociażby drewno.

Udostępnij: