Jak przebiega uzdatnianie wody?
Woda jest z natury czysta, ponieważ składa się z silnie połączonych atomów wodoru i tlenu. Jednak woda dostarczana na całym świecie musi dzielić przestrzeń z innymi elementami, takimi jak substancje organiczne, minerały, chemikalia i zanieczyszczenia wytworzone przez człowieka. To sprawia, że woda nie nadaje się do picia, ponieważ może zawierać śmiertelne bakterie i wirusy oraz inne czynniki chorobotwórcze. Na szczęście ludzkość zdołała opracować różne metody uzdatniania wody, dzięki którym nasza woda może być bezpieczna do picia. Uzdatnianie wody może się nieco różnić w różnych miejscach, w zależności od technologii zakładu i wody, którą trzeba uzdatnić, ale podstawowe zasady są w dużej mierze takie same.
Uzdatnianie wody – etapy
Koagulacja i flokulacja to często pierwsze kroki w procesie oczyszczania wody. Do wody dodawane są substancje chemiczne o ładunku dodatnim. Dodatni ładunek tych substancji chemicznych neutralizuje ujemny ładunek zanieczyszczeń i innych rozpuszczonych w wodzie cząsteczek. Gdy tak się dzieje, cząsteczki wiążą się z chemikaliami i tworzą większe cząsteczki, zwane kłaczkami. Sedymentacja. Podczas sedymentacji kłaczki, ze względu na swój ciężar, osiadają na dnie ujęcia wody. Ten proces osiadania nazywa się sedymentacją. Filtracja. Gdy kłaczki opadną na dno wodociągu, czysta woda na górze przechodzi przez filtry o różnym składzie (piasek, żwir i węgiel drzewny) i różnej wielkości porów, aby usunąć rozpuszczone cząstki, takie jak kurz, pasożyty, bakterie, wirusy i substancje chemiczne.
Dezynfekcja. Po przefiltrowaniu wody można dodać środek dezynfekujący (np. chlor, chloraminę) w celu zabicia wszelkich pozostałych pasożytów, bakterii i wirusów oraz ochrony wody przed zarazkami, gdy jest ona dostarczana rurami do domów i przedsiębiorstw. Podczas nanofiltracji w przeciwieństwie do zwykłej filtracji, woda jest przepuszczana pod ciśnieniem przez membranę, która zatrzymuje nawet najmniejsze rozpuszczone cząsteczki, takie jak molekuły lub jony metali ciężkich. To samo dzieje się w przypadku odwróconej osmozy, w której stosuje się jeszcze wyższe ciśnienie robocze i drobniejsze membrany. Uzdatnianie wody to złożony proces, który powinien być wykonywany przez profesjonalistów.