Rura do studni – co trzeba wiedzieć?

Rura do studni to element, bez którego zarówno studnia abisyńska, jak i studnia głębinowa nie mogłaby funkcjonować. Dzieje się tak, ponieważ studnia głębinowa w przeciwieństwie dwóch innych rodzajów pobiera wodę na znacznej głębokości, co tylko pokazuje, jak bardzo potrzebny jest ten element, aby woda nie uległa zanieczyszczeniu. Studni głębinowa jest ma głębokość na poziomie około pięćdziesięciu metrów głębokości. W przypadku w studni abisyńskiej jest to około siedmiu metrów. W tym artykule opiszę, co trzeba wiedzieć o rurze do studni

Najważniejsze parametry rury do studni

Materiał, z jakiego wykonana jest rura do studni, zmieniał się przez lata. Kiedyś była wykonana ze stali, przez co łatwo ulegała korozji. Innymi zamiennikami stali było żeliwo szare, które dzięki znacznie niższej cenie było częściej używanym materiałem. W dzisiejszych czasach rura do studni jest zrobiona z polimerów syntetycznych, najczęściej PCV. Współcześnie sprzedawane są głównie rury studniowe filtrowe, ponieważ jest to najefektywniejsze rozwiązanie.

Współcześnie rozmiary rury do studni bardzo się wahają. Najczęściej jednak posiada ona około czterech cali średnicy wewnętrznej oraz długości około jednego metra. Czasami rury do studni mają trzy cale średnicy wewnętrznej oraz dwa metry długości, choć jest to rzadkość, a rury o takich rozmiarach używane są do raczej specyficznych projektów.

Udostępnij: