Pomiary głośności – dlaczego się je wykonuje?
Hałas to dźwięk o natężeniu przekraczającym poczucie komfortu przez osoby go odbierające. Nadmierny hałas powoduje nie tylko dyskomfort, ale również może przyczynić się do bardziej poważnych konsekwencji. Chodź każdy człowiek ma inny zakres tolerancji na hałas, to jego zbyt wysoki poziom może powodować skutki takie jak stres, rozdrażnienie czy problemy z zasypianiem. W przypadkach może skutkować pojawieniem się chorób układu krążenia a nawet utratę słuchu. Aby uniknąć takich zagrożeń stosowane są pomiary hałasu.
Na czym polegają pomiary hałasu?
Pomiar hałasu najczęściej wykonywany jest w miejscach pracy i wykonywany jest w celu zbadania poziomu jego szkodliwości dla przebywających na terenie miejsca pracy osób. Wyniki pomiaru hałasu zestawia się z normami zawartymi w przepisach, aby wykluczyć poziom zagrożenia. W zależności od poziomu wyników, badania powinny być powtarzane raz na rok lub raz na 2 lata.
Opomiarowanie hałasu nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Aby pomiar hałasu był miarodajny stosowane są specjalistyczne narzędzia do tego służące. Jednak w większości przypadków to nie wystarczy. Profesjonalnie przeprowadzony pomiar hałasu wymaga przeprowadzenia wielu analiz. Najbardziej popularne analizy polegają na przyjrzeniu się takim czynnikom, jak jakość warunki pracy czy sposób jej wykonywania. Po wstępnych badaniach specjaliści są w stanie ustalić najlepszą strategię przeprowadzenia pomiarów hałasu.